تبلیغات
ولی العصر - سلیم 2

سلیم 2

دوشنبه 30 مرداد 1391 07:00 ب.ظ

نویسنده : سروش بابائی

معرفى ائمه علیهم السّلام و سپردن ودایع امامت‏

سپس امیر المؤمنین علیه السّلام كتابها[1] و اسلحه را به امام حسن علیه السّلام سپرد و فرمود: پسرم، پیامبر صلى اللَّه علیه و آله به من دستور داده به تو وصیّت كنم و كتابها و اسلحه‏ام را به تو بسپارم همان گونه‏

______________________________
(1) این حدیث در كتاب «غیبت» شیخ طوسى از امام باقر علیه السّلام نقل شده و اوّل آن چنین است: امام باقر علیه السّلام فرمود:

این وصیّت امیر المؤمنین علیه السّلام است، و این نسخه‏اى از كتاب سلیم بن قیس هلالى است كه به ابان داده و برایش قرائت كرده است. ابان مى‏گوید: آن را خدمت امام زین العابدین علیه السّلام خواندم و حضرت فرمود:

سلیم راست گفته است، خدا او را رحمت كند.

(2) در كتاب كافى و فقیه: كتاب.

أسرار آل محمد علیهم السلام / ترجمه كتاب سلیم، ص: 639

كه پیامبر صلى اللَّه علیه و آله به من وصیّت فرمود و كتابها و اسلحه‏اش را به من سپرد. آن حضرت به من دستور داده تا به تو امر كنم كه وقتى مرگت فرا رسید آنها را به برادرت حسین بسپار.

سپس حضرت رو به امام حسین علیه السّلام كرد و فرمود: پیامبر صلى اللَّه علیه و آله به تو دستور داده كه آنها را به این پسرت بسپارى‏[2]- و در این حال حضرت دست نوه‏اش حضرت على بن الحسین علیه السّلام را كه در سنّ كودكى بود[3] گرفت و او را به خود نزدیك كرد و فرمود:

«پیامبر صلى اللَّه علیه و آله به تو دستور داده كه آنها را به پسرت محمّد[4] بسپارى. از قول پیامبر و از قول من به او سلام برسان».

كلام امیر المؤمنین علیه السّلام در باره ابن ملجم‏

سپس حضرت رو به پسرش امام حسن علیه السّلام كرد و فرمود: پسرم، تو بعد از من صاحب اختیار مردم و صاحب اختیار خون من هستى. اگر بخشیدى حق توست، و اگر كشتى یك ضربت بجاى یك ضربت (كه او به من زده است) بزن و او را قطعه قطعه مكن».

متن وصیّتنامه امیر المؤمنین علیه السّلام‏

سپس فرمود: بنویس:

بسم اللَّه الرحمن الرحیم این است آنچه على بن ابى طالب به آن وصیّت نموده است:

وصیّت مى‏كند كه شهادت مى‏دهد به اینكه خدایى جز اللَّه نیست، یكى است و شریكى ندارد. و محمّد بنده خدا و پیامبر اوست كه او را به هدایت و دین حق فرستاده تا

______________________________
(3) در كتاب فقیه و تهذیب عبارت چنین است: امیر المؤمنین علیه السّلام رو به پسرش امام حسین علیه السّلام كرد و فرمود:

«پیامبر صلى اللَّه علیه و آله به تو دستور مى‏دهد كه آنها را به پسرت على بن الحسین بسپارى». سپس رو به امام سجاد علیه السّلام كرد و فرمود: «پیامبر صلى اللَّه علیه و آله به تو دستور داده كه آنها را به پسرت محمّد بن على بسپارى ...».

(4) سنّ امام سجّاد علیه السّلام هنگام شهادت امیر المؤمنین علیه السّلام دو سال بوده است.

(5) منظور امام باقر علیه السّلام است.

أسرار آل محمد علیهم السلام / ترجمه كتاب سلیم، ص: 640

بر همه ادیان غالب كند اگر چه مشركین را خوش نیاید.

نمازم و عبادتم و زندگى و مرگم براى خداى رب العالمین است كه شریكى ندارد.

به این مطلب دستور داده شده‏ام و من از تسلیم‏شدگانم.

تقوى، اسلام، اتحاد بر حق، اصلاح‏

سپس اى حسن تو را و همه فرزندان و اهل بیتم را و هر كس از مؤمنین را كه این نوشته من به او مى‏رسد به تقواى خداوند پروردگارتان وصیّت مى‏كنم. از این دنیا نروید مگر آنكه اسلام را پذیرفته باشید. همگى به ریسمان خدا چنگ زنید و متفرق نشوید[5].

من از پیامبر صلى اللَّه علیه و آله شنیدم كه مى‏فرمود: «اصلاح بین افراد بهتر از نماز و روزه بسیار است، و كینه و فساد بین افراد زایل‏كننده دین است»[6]، و قوّتى جز با كمك خداوند نیست.

صله رحم، ایتام، قرآن، همسایگان‏

به فامیل خود توجه كنید و با آنها ارتباط داشته باشید، تا خداوند حساب را بر شما آسان كند.

خدا را خدا را در باره ایتام در نظر بگیرید، دهان آنان را تغییر ندهید[7] و آن عده از یتیمان كه نزد شما هستند ضایع نشوند. از پیامبر صلى اللَّه علیه و آله شنیدم كه مى‏فرمود: «هر كس مخارج یتیمى را بر عهده بگیرد تا او مستغنى شود خداوند در مقابل آن بهشت را بر او واجب مى‏كند همان طور كه به خورنده مال یتیم آتش را واجب مى‏نماید».

خدا را خدا را در باره قرآن در نظر بگیرید. در عمل به آن دیگران از شما سبقت نگیرند.

______________________________
(6) در كتاب فقیه در اینجا اضافه شده: «وَ اذْكُرُوا نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَیْكُمْ‏ إِذْ كُنْتُمْ أَعْداءً فَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِكُمْ‏» یعنى نعمت خدا را به یاد بیاورید آن هنگام كه دشمن بودید و خداوند بین قلوب شما را الفت داد.

(7) كلمه «حالقة» بمعنى تراشنده است كه زایل‏كننده معنى شده است. عبارت در كتاب كافى (ج 7) چنین است: از بین برنده و زایل‏كننده دین فساد بین افراد است.

(8) یعنى غذاى آنان در اثر بى‏سرپرستى تغییر نكند و غذاى پست‏تر نشود. در كتاب كافى (ج 7) و تهذیب عبارت چنین است: دهان آنان یك روز خالى و یك روز پر نباشد. و در كتاب فقیه چنین است: صدایشان بلند نشود.

خدا را خدا را در باره همسایگانتان در نظر بگیرید. كه پیامبر صلى اللَّه علیه و آله در باره آنان سفارش كرده است‏[8].

.دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: معرفى ائمه علیهم السّلام و سپردن ودایع امامت‏ ، متن وصیّتنامه امیر المؤمنین علیه السّلام‏ ، تقوى ، اسلام ، اتحاد بر حق ، اصلاح‏ ، حج ، نماز ، زكات ، روزه ، فقراء ، جهاد ،
آخرین ویرایش: - -