تبلیغات
ولی العصر - سلیم 1

سلیم 1

دوشنبه 30 مرداد 1391 06:57 ب.ظ

نویسنده : سروش بابائی

قسمت اول خلاصه‏اى از زندگانى سلیم و تاریخچه كتاب‏

ابو صادق سلیم بن قیس هلالى عامرى كوفى‏[1]، از اصحاب خاصّ امیر المؤمنین و امام حسن و امام حسین و امام زین العابدین علیهم السّلام است و محضر امام باقر علیه السّلام را هم درك كرده است‏[2].

او از اقدم علماى شیعه و بزرگان اصحاب ائمه علیهم السّلام و مورد وثوق آنان بوده و نزد ایشان از محبوبیّت خاصّى برخوردار بوده است.

كتاب سلیم بعنوان اوّلین كتاب در موضوع حدیث و تاریخ است كه پس از رحلت پیامبر صلّى اللَّه علیه و آله تألیف شده، و با گذشت چهارده قرن محفوظ مانده و بدست ما رسیده است‏[3]

 

سلیم در زمان امیر المؤمنین علیه السّلام‏

پس از 25 سال فشار فكرى و اجتماعى، در سال 35 هجرى امیر المؤمنین علیه السّلام خلافت را كه حقّ الهى‏اش بود بدست گرفت، و تا حدّ امكان در محو بدعتها و زدودن جوّ سیاه جهل و ظلمت از اجتماع مسلمانان سعى فرمود.

در همان اوایل حكومت حضرت، آنان كه روش امیر المؤمنین علیه السّلام را نمى‏پسندیدند و در پى ادامه و تجدید بدعتهاى ابو بكر و عمر و عثمان بودند و هوسهاى شیطانى در سر مى‏پروراندند، در مقابل آن حضرت علم مخالفت برافراشتند.

در اینجا سلیم همچنان كه با قلم به یارى حقّ مشغول بود، جهاد خود را با شمشیر تكمیل نمود و شخصا در میدانهاى جنگ حضور یافت و در صف اوّل مبارزین بعنوان «شرطة الخمیس» كه فدائیان امیر المؤمنین علیه السّلام بودند به جنگ و جهاد پرداخت، و در همان حال آنچه در میدانهاى جنگ دید در كتابش ثبت نمود. اینك سنّ سلیم به 37 سالگى رسیده بود.[4]

 

سلیم در جنگ نهروان تا شهادت امیر المؤمنین علیه السّلام‏

در سال چهلم هجرت كه جنگ نهروان واقع شد سلیم در آن شركت داشت و مطالبى از آن واقعه را در كتابش ثبت كرد.

پس از آن، سلیم در كوفه بهمراه امیر المؤمنین علیه السّلام براى جنگ تازه‏اى با معاویه آماده مى شد كه در ماه رمضان همان سال شهادت آن حضرت پیش آمد. چنین حادثه‏اى براى شخصى همچون سلیم بس دردناك بود.

او كه از اولیاى امیر المؤمنین علیه السّلام بود در سه روز آخر عمر شریف آن حضرت ملتزم حضور بود، و وصیّت نامه حضرتش را بنقل از لبان مبارك آن حضرت نوشت.

 

وفات سلیم بن قیس‏

در اواخر سال 76 هجرى، سلیم در شهر نوبندجان فارس در سن 78 سالگى بدرود حیات گفت و ظاهرا در همان شهر بخاك سپرده شد[5].

او در حالى كه بیش از شصت سال از عمر شریفش را در راه احیاء ولایت اهل بیت علیهم السّلام سپرى كرده بود بدیدار موالیانش شتافت و این یادگار بزرگ را از خود بر جاى گذاشت. رحمت خدا بر روان پاكش باد.[6]

 

كلام امیر المؤمنین علیه السّلام در تأیید كتاب سلیم‏

بعنوان دفاع از كل كتاب سلیم و مطالب آن، در حدیث 10 همین كتاب از امیر المؤمنین علیه السّلام كلامى نقل شده كه خلاصه آن چنین است: سلیم از امام علیه السّلام سؤال مى كند كه من از شما و از سلمان و ابو ذر و مقداد احادیثى شنیده‏ام، ولى در دست مردم احادیثى است كه با گفته‏هاى شما مخالف است. علّت این مسأله چیست؟

حضرت در جواب سلیم مطالب مفصّلى مى‏فرمایند كه خلاصه‏اش چنین است:

آنچه در دست مردم است مخلوطى از حق و باطل و صدق و كذب است. مردم بر پیامبر صلى اللَّه علیه و آله دروغ مى‏بندند و بدین وسیله به امامان ضلالت تقرّب مى‏جویند، و بدین گونه احادیثشان با احادیث خاندان رسالت منطبق نمى‏شود. در مقابل، آنچه از دست ما به تو رسیده حقایق دین است و باطلى بدان مخلوط نیست.

مجموع این حدیث تأییدى از جانب امیر المؤمنین علیه السّلام نسبت به مطالب مدوّن در كتاب سلیم است.[7]

ساعات آخر عمر امیر المؤمنین علیه السّلام متن وصیّتنامه امیر المؤمنین علیه السّلام‏

ساعات آخر عمر امیر المؤمنین علیه السّلام: وصیّت امیر المؤمنین علیه السّلام و شاهدان، معرفى ائمه علیهم السّلام و سپردن ودایع امامت، كلام امیر المؤمنین علیه السّلام در باره ابن ملجم.

متن وصیّتنامه امیر المؤمنین علیه السّلام: تقوى، اسلام، اتحاد بر حق، اصلاح، صله رحم، ایتام، قرآن، همسایگان، حج و نماز، زكات، روزه، فقرا، جهاد، فرزندان پیامبر صلى اللَّه علیه و آله و اصحاب آن حضرت، زنان، امر به معروف، نیكى به یك دیگر، خداحافظى امیر المؤمنین علیه السّلام.

ساعات آخر عمر امیر المؤمنین علیه السّلام‏

وصیّت امیر المؤمنین علیه السّلام و شاهدان‏

سلیم مى‏گوید[8]: در وصیّت امیر المؤمنین علیه السّلام هنگامى كه به پسرش امام حسن علیه السّلام وصیّت مى‏فرمود حاضر بودم.

حضرت بر وصیّتش امام حسین علیه السّلام و محمّد و همه فرزندانش و اهل بیت و رؤساى شیعیانش را شاهد گرفت.

دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: سلیم ، خلاصه‏اى از زندگانى سلیم و تاریخچه كتاب‏ ، سلیم در جنگ نهروان تا شهادت امیر المؤمنین علیه السّلام‏ ، وفات سلیم بن قیس‏ ، كلام امیر المؤمنین علیه السّلام در تأیید كتاب سلیم‏ ، ساعات آخر عمر امیر المؤمنین علیه السّلام متن وصیّتنامه امیر المؤمنین علیه السّلام ، وصیّت امیر المؤمنین علیه السّلام و شاهدان‏ ،
آخرین ویرایش: - -