تبلیغات
ولی العصر - هجوم به بیت فاطمه زهرا سلام الله علیها به روایت یعقوبی

هجوم به بیت فاطمه زهرا سلام الله علیها به روایت یعقوبی

سه شنبه 5 اردیبهشت 1391 05:22 ب.ظ

نویسنده : سروش بابائی
ارسال شده در: مناسبت ها ،

زیست نامه یعقوبی

احمد بن ابی یعقوب اسحاق بن جعفر بن وهب بن واضخ مشور به یعقوبی یکی از تاریخ نگاران مشهور اسلامی در قرن سوم هجری به شمار می رود.

از تاریخ دقیق تولد وی اطلاعات دقیقی در دست نیست . ولی گویا تولد و رشد وی در بغداد بوده است. درباره سال وفات وی نیز اطلاع دقیق در دست نیست ولی با توجه به نوشته هایش معلوم می شود که وفاتش در سال 292 بوده است. به علت جایگاه علمی و شخصیت فرهنگی یعقوبی ، از وی با عناوینی چون کاتب ، عباسی و اخباری یاد شده است.


وی در تاریخ خود ماجرا هجوم به بیت را مطرح می کند :

و بلغ ابابکر و عمر ان جماعه من المهاجرین و الانصار قد اجتمعوا مع علی بن ابی طالب فی منزل فاطمه بنت رسول الله ، فاتوا فی جماعه حتی هجموا الادار و خرج علی و معه سیف ، فلقیه عمر فصرعه و کسر سیفه و دخلوا الدار فخرجت فاطمه فقال :
و الله لتخرجن او لاکشفن شعری و لاعجن الی الله !
فخرجوا و خرج من کان فی الدلر...[1]

و به ابابکر و عمر خبر رسید که گروهی از مهاجرین و انصار همراه علی بن ابی طالب در خانه فاطمه دختر پیامبر خدا گرد آمده اند. پس (عمر و ابوبکر) با گروهی آمدند تا به آن خانه یورش برند. علی با شمشیر بیرون آمد، پس عمر او ا دید و به زمینش زد و شمشیرش را شکست.

و آنها وارد خانه شدند. پس فاطمه  بیرون آمد و گفت : به خدا سوگند که یا موهایم را پریشان می کنم و به نزد خدا شکایت می کنم و به نزد خدا شکایت می برم! پس آنها بیرون آمدند و هر کس در خانه بود بیرون آمد.

شبهه ای که در این زمینه به وجود می آید این است که چرا یعقوبی و یا بعضی دیگر از تاریخ نگاران هرکدام قسمتی از این مسایل را نقل می کنند. گویا که مطلبی اشتباه و خرافی است ولی این مطلب جهاتی دارد و آنها نیز در ادامه خواهد آمد:

این تاریخ نگاران سنی اولا به جهت اینکه آنها سنی بودند عموما اگر مطلبی را مخالف عقاید خود می دیدند ، یا آن را حذف می کردند و یا قسمت هایی از آن را که مخالت زیادی با عقایدشان نداشت را می نگاشتند. ثانیا به جهت حکومت های متعصب و سخت گیر سنی حاکم بسیاری از مطالب به جهت ترس از آنها نگاشته نمی شد.

باید توجه داشت که هجوم ها به این بیت دو قسم است:
اول هجوم مقدماتی شامل ارعاب و تهدید به آتش زدن بیت است
دوم هجوم اصلی که شامل تنهایی اهل بیت ، آتش کشیدن در بیت ، بیرون کشیدن اجباری امیرالمومنین علیه السلام و ایراد ضرب و جرح به حضرت زهرا سلام الله علیها است.

بر گرفته از کتاب هجوم اول به روایت یعقوبی از انتشارات منیر[1] تاریخ یعقوبی ، جلد 2 ، ص 126 ، چاپ المکتبه الحیدریه
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: هجوم به بیت فاطمه زهرا سلام الله علیها به روایت یعقوبی ، آتش کشیدن خانه حضرت فاطمه ، یعقوبی ، عمر ، فاطمه ، ولی العصر ، ولی عصر ،
آخرین ویرایش: سه شنبه 5 اردیبهشت 1391 05:25 ب.ظ