تبلیغات
ولی العصر - هجوم اول به روایت ابن أبی شیبه

هجوم اول به روایت ابن أبی شیبه

پنجشنبه 31 فروردین 1391 03:32 ب.ظ

نویسنده : مجتبی سخاوتیان
ارسال شده در: مناسبت ها ،

یکی از اقسام کتاب های حدیثی اهل سنت "مصنف" نام دارد.

"مصنَّف" به کتاب هایی گفته می شود که بر اساس شیوه ی "باب بندی احادیث"، تدوین گردیده است.

ادامه متن را در "ادامه مطلب" ببینید

یکی از اقسام کتاب های حدیثی اهل سنت "مصنف" نام دارد.

"مصنَّف" به کتاب هایی گفته می شود که بر اساس شیوه ی "باب بندی احادیث"، تدوین گردیده است.

این سبک از نگارش، در دهه های پایانی قرن دوم هجری رواج یافت و کتاب "المصنَّف فی الاحادیث و الآثار" تالیف: ابن ابی شیبه (متوفای 235 هجری)، یکی از مشهورترین کتاب هایی است که با اسلوب "مصنف نگاری" نوشته شده است.

در این نوشتار، به بررسی و تحلیل ماجرای هجوم به خانه ی حضرت فاطمه (س) با استناد به نقل مندرج در " مصنَّف ابن ابی شیبه" می پردازیم.

ابن ابی شیبه کیست؟

عبدالله بن محمد بن ابراهیم بن ابی شیبه، مشهور به "ابوبکر بن ابی شیبه" از حدیث نگاران قرن سوم است.

او در میان اهل سنت، از آموزگاران برجسته ی حدیث(مشایخ حدیث) به شمار می رود و مشاهیری چون: بخاری(متوفای 256) مسلم(متوفای 261)، ابن ماجه(متوفای 273) و احمد بن حنبل(متوفای 241)، در ردیف شاگردانش قرار دارند.

تنها کتاب باقی مانده از ابن ابی شیبه، "المصنف" نام دارد که علاوه بر روایت های نبوی، مشتمل بر فتواهای صحابه، تابعان و فقهای پس از تابعان نیز می باشد.

هر چند مطالب این کتاب به صورت "موضوعی" و بر پایه ی "ابواب فقهی" تنظیم و طبقه بندی شده است.

اما نقل های مندرج در آن، از تنوع چشم گیری برخوردار می باشد، به گونه ای که باید گفت:

مطالب مندرج در این کتاب هختصاص به موضوع خاصی از جمله فقه ندارد

از این رو می توان کتاب "المصنف" ابن ابی شیبه را از جوامع کهن حدیثی نزد اهل سنت به شمار آورد.

در کتاب "المصنَّف" چه می خوانیم:

یکی از نقاط عطف حائز اهمیت در روند تحولات سیاسی روزهای آغازین خلافت ابوبکر، ماجرای "تحصن در خانه ی حضرت فاطمه (س) " می باشد.

مو ضوع خودداری امیرالمومنین (ع) و همراهان ایشان از پذیرش بیعت با ابوبکر و حضور آنان در خانه ی حضرت فاطمه (س) در کتاب های سیره،تاریخ ،صِحاح و مَسانید، ادب، کلام و شرح حال رجال و معاریف به حد تواتر روایت شده است و تردیدی در صحت آن نیست.

نویسندگان کتاب های مزبور خوش نداشتند از همه ی اتفاقاتی که بین متحصنان و حزب پیروز رخ داده است، پرده بردارند به جز آن مقداری که ناخودآگاه از قلمشان تراوش کرده است، چیزی به دست نداده اند.

نقل های مندرج در کتاب" دراسة و تحلیل حول الهجوم علی بیت فاطمة (س)" ذیل شماره های :"1-2-3-5-9-10-11-17-19-27-28-29-30-33-40-59 "

همگی با ماجرای "تحصّن در خانة فاطمه (س)" در ارتباط بو ده و هر یک از آنها به ترسیم فراز ها و گوشه هایی از این رویداد مهم تاریخی پرداخته اند.

بی تردید باید گفت:یکی از قابل توجه ترین حوادثی که در ماجرای تحصّن در خانة فاطمه (س) پدیدار گردید، عکس العمل و واکنش نظام حاکم، به شکل گیری این اعتراض سیاسی، از سوی مخالفین بیعت با ابوبکر می باشد.واکنشی که در اکثر نقل های حاکی از تحصّن در بیت فاطمه (س) بدان اشاره شده و ما از آن با نام "هجوم اول" یا "هجوم منجر به شکست تحصّن" یاد می کنیم .

ابن أبی شیبه ماجرای هجوم اول به خانة فاطمه (س) را چنین نقل می کند:

هنگامیکه پس از رسول خدا(ص) افراد با ابوبکر بیعت کردند(بیعت با أبوبکر رخ داد).

علی (ع) با زبیر نزد فاطمه (س) می رفتند و از وی راهنمایی می گرفتند و باز به کار خود (استنکاف از انجام بیعت با ابوبکر) ادامه می دادند.

وقتی خبر به عمر بن خطّاب رسید، بیرون آمد و نزد فاطمه (س) رفت و گفت: ای دختر رسول خدا! و الله هیچ کس نزد ما از پدرت محبوب تر نیست و نیز هیچ کس - پس از پدرت نزد ما از تو محبوب تر نمی باشد و من به خدا سوگند می خورم که این محبت مرا باز نمی دارد که اگر باز این جماعت نزد تو گرد هم آیند؛فرمان دهم که خانه  بر سر شان به آتش کشیده شود.

راوی گفت: وقتی عمر بیرون رفت، (تحصن کنندگان) نزد آن بانو گرد آمدند؛ آن حضرت فرمود: دیدید که عمر پیش من آمد و به خدا سوگند خورد که اگر نزد من بازگردید، خانه را بر سرتان به آتش می کشد و قسم به خدا که او (به آنچه سوگند خورده) عمل می کند.

((فَانصَرِفُو راشِدِینَ )) و به صلاحدید خود عمل کنید و نزد من باز نگردید .

آنها از وی فاصله گرفتند و نزدش باز نگشتند تا زمانی که با ابوبکر بیعت کردند .

 

 

 
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: هجوم اول ، ابن ابی شیبه ، خلافت ابوبکر ، ایام فاطمیه ، حضرت فاطمه ،
آخرین ویرایش: سه شنبه 5 اردیبهشت 1391 03:53 ب.ظ