تبلیغات
ولی العصر - صفات شیعه - قسمت نهم

صفات شیعه - قسمت نهم

شنبه 12 شهریور 1390 08:58 ق.ظ

نویسنده : سروش بابائی
ارسال شده در: صفات شیعه ،

مسعدة بن صدقه گفت: به امام صادق علیه السّلام عرض شد: چرا مؤمن تند و تیز است [و عصبانى مى ‏شود]؟ فرمود: چون عزّت و بزرگى قرآن‏ و ایمان خالص در قلب اوست،  و او [تنها] بندگى و عبادت خدا را بجا مى ‏آورد، و از خداوند پیروى مى‏ كند، و پیامبرش را تصدیق مى ‏نماید.

عرض شد: پس چرا مؤمن گاهى نسبت به چیزى بسیار بخیل است؟ ...

بقیه نوشته را در ادامه مطلب بخوانید.مسعدة بن صدقه گفت: به امام صادق علیه السّلام عرض شد: چرا مؤمن تند و تیز است [و عصبانى مى ‏شود]؟ فرمود: چون عزّت و بزرگى قرآن‏ و ایمان خالص در قلب اوست،  و او [تنها] بندگى و عبادت خدا را بجا مى ‏آورد، و از خداوند پیروى مى‏ كند، و پیامبرش را تصدیق مى ‏نماید.

عرض شد: پس چرا مؤمن گاهى نسبت به چیزى بسیار بخیل است؟

فرمود: چون آن را از راه حلال به دست آورده و طلب حلال دشوار است. به همین علت، دوست ندارد آن را از خود جدا كند، زیرا به خوبى مى‏ داند كه به دست آوردن آن، سخت و دشوار است و اگر چیزى را ببخشد، آن را به كسى كه استحقاق دارد مى‏ بخشد [آن را بجا مصرف مى ‏كند] عرض شد: نشانه ‏هاى مؤمن چیست؟ فرمود: چهار چیز است:

خوابش همچون خواب كسى است كه در حال غرق شدن است، خواركش مانند خوراك بیماران، گریه‏اش همچون گریه مادران فرزند مرده، و نشستنش همانند نشستن افراد هراسان است...

... همچنین آن حضرت فرمود: به راستى در مؤمن، سه خصلت است كه در غیر او جمع نمى‏ شود: نسبت به خداى بزرگ، معرفت و شناخت دارد. هر كس را كه خداوند دوست دارد، مى ‏شناسد و به [حال‏] آنان كه مورد خشم و غضب خدا هستند، آگاه است.

فرمود: به راستى كه نیرو و قوّت مؤمن در قلب اوست. آیا نمى ‏بینید او را در حالى كه بدنى ضعیف و لاغر دارد، شبها را به عبادت مى‏ گذارند و روزها را روزه مى ‏گیرد؟

فرمود: مؤمن در دینش، از كوههاى سر برافراشته، محكمتر است، زیرا [در حوادث مختلف‏] از كوه ها كاسته مى‏ شود، ولى هیچ كس نمى‏ تواند از دین مؤمن چیزى بكاهد. و این، به خاطر آن است كه مؤمن نسبت به دینش بسیار بخیل است [تا آن را از كف ندهد].

صفات الشیعة / ترجمه توحیدى، ص: 83 و 85
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: صفات شیعه ، صفات الشیعة ، مهدی ، امام زمان ، ولی عصر ، ولی العصر ، صاحب الزمان ، مسعدة بن صدقه ، امام صادق ،
آخرین ویرایش: شنبه 12 شهریور 1390 09:48 ق.ظ