تبلیغات
ولی العصر - دعا در اعتقاد ، نتایج و اجابت قسمت اول: جایگاه اعتقادی دعا

دعا در اعتقاد ، نتایج و اجابت قسمت اول: جایگاه اعتقادی دعا

شنبه 22 مرداد 1390 09:49 ب.ظ

نویسنده : سروش بابائی
ارسال شده در: دعا ،

دعا در اعتقاد ، نتایج و اجابت

-        جایگاه اعتقادی دعا

اولین گام در راه شناخت عمیق  و صحیح دعا ،روشن کردن جایگاه آن در فرهنگ قرآن و روایات است . یکی از بهترین معرف های این جایگاه فرمایش امام باقر (علیه السّلام) است که دعا را برترین عبادت دانسته، فرموده اند :
أَفْضَلُ الْعِبَادَةِ الدُّعَاءُ
بهترین عبادات ،دعا است .


در اینجا مهم آن است که بدانیم معنای دقیق عبادت چیست ؟ طبق آیات و روایات عبادت عبارت است از خضوع و خواری یا اظهار خضوع و تعظیم در برابر کسی که بالاترین درجه فضیلت را داراست و به همین جهت تصریح کرده اند که این تعبیر فقط شایسته خدای متعال است . ما می توانیم نسبت به برخی از بندگان خدا اظهار کوچکی و تذلل داشته باشیم و حتی ایشان را به طور مطلق و بی قید و شرط اطاعت کنیم اما هیچ یک از این ها عبادت آن مخلوقات محسوب نمی شود چرا که تعابیر غایه التذلل و نهایه التعظیم و ... در آن ها صدق نمی کند .این مفهوم فقط شایسته کسی است که مستقلا به خاطر خودش (بذاته) مورد اطاعت و تعظیم قرار گیرد، نه به خاطر فرمان و خواست دیگری .

یکی از زیباترین و باشکوه ترین آثار اعتقاد  به توحید در امر دعا این است که حال فرد مومن در دعا هنگام بلا در مقایسه با زمان عافیت یکسان است . از حضرت باقر العلوم (علیه السّلام) نقل شده که فرمودند:

 "سزاوار است دعای مومن در حال آسایش (عافیت) همچون  دعای اودر حال سختی (بلا) باشد ."

در احادیث با استناد به آیه شریفه قُلْ ما یَعْبَؤُا بِكُمْ رَبِّی لَوْ لا دُعاؤُكُمْ فَقَدْ كَذَّبْتُمْ فَسَوْفَ یَكُونُ لِزاما ، دعا از تلاوت قرآن برتر و پر فضیلت تر است . از  حضرت رضا (علیه السّلام) نقل شده که فرمودند :
دعا کردن از خواندن قرآن با فضیلت تر است چون خدای عزّ وجلّ می فرماید : قُلْ ما یَعْبَؤُا بِكُمْ رَبِّی لَوْ لا دُعاؤُكُمْ

منبع : کتاب مناجات منتظران


دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: دعا ، اجابت ، استجابت ، آثار دعا ، الله ، قرآن ، امام ، رضا ، علیه السلام ، روایات ، مناجات منتظران ، مناجات ، باقر ، عبادت ، مطالب مذهبی ، مذهب ، مهدی ، نیمه شعبان ، امام زمان ، دین اسلام ، ولی العصر ، ولی عصر ، valialasr ،
آخرین ویرایش: چهارشنبه 9 شهریور 1390 07:55 ق.ظ