تبلیغات
ولی العصر - صفات شیعه - قسمت پنجم

صفات شیعه - قسمت پنجم

دوشنبه 7 شهریور 1390 04:23 ق.ظ

نویسنده : سروش بابائی
ارسال شده در: صفات شیعه ،

جابر جعفى گفت: امام محمّد باقر علیه السّلام فرمود:

اى جابر، آیا كافى است براى كسى كه ادّعاى تشیّع دارد، بگوید كه دوستدار ما اهل بیت است؟

به خدا سوگند، شیعه ما نیست مگر آن كسى كه تقواى خدا را رعایت كند و ...

بقیه نوشته را در ادامه مطلب بخوانید.

جابر جعفى گفت: امام محمّد باقر علیه السّلام فرمود:

اى جابر، آیا كافى است براى كسى كه ادّعاى تشیّع دارد، بگوید كه دوستدار ما اهل بیت است؟

به خدا سوگند، شیعه ما نیست مگر آن كسى كه تقواى خدا را رعایت كند و از او اطاعت نماید. شیعیان ما شناخته نمى‏شدند، مگر به تواضع، خشوع (فروتنى در عبادت)، اداى امانت، بسیارى ذكر خدا، روزه گرفتن، نماز به پا داشتن، نیكى به والدین و رسیدگى به همسایگانى كه فقیر و نیازمندند.

همچنین رسیدگى به قرض داران و یتیمان، راستى در گفتار، تلاوت قرآن و بازداشتن زبان، از این كه، جز نیكى مردم را نگویند، [نیز] شیعیان ما [همواره‏] در بین اقوام خویش امین بودند.

جابر گفت: اى پسر رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم، ما كسى را با این خصوصیات نمى‏شناسیم. حضرت، خطاب به او فرمود: اى جابر، افكار و آراى مختلف، تو را [از راه راست‏] بیرون نبرد. آیا كافى است مردى بگوید: من على علیه السّلام را دوست دارم و از دوستداران او هستم، پس اگر بگوید من رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم را دوست دارم [كه بهتر است‏]- زیرا رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم از على علیه السّلام بهتر است- ولى از سیره او پیروى ننماید و به سنّتش عمل نكند، این دوستى براى او هیچ سودى نخواهد داشت. پس تقواى خدا را پیشه نمایید و براى آنچه نزد خداست، عمل كنید، زیرا بین خدا و بین هیچ كس، قرابت و خویشاوندى نیست. محبوبترین بندگان نزد خداوند و گرامى‏ترین آنها در پیشگاه او، با تقواترین و مطیع‏ترین آنهاست. اى جابر، جز با اطاعت و فرمانبردارى از خداى متعال، تقرّب به او حاصل نمى‏شود. تنها دوستى ما (آل محمّد صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم) باعث رهایى از آتش نیست و هیچ یك از شما بر خدا حجّتى ندارد. هر كس مطیع خداست، ولىّ و دوستدار ماست و هر كس نافرمانى خدا را نماید، با ما دشمن است. ولایت ما اهل بیت، جز با عمل [به دستورات الهى‏] و پرهیز از گناه به دست نمى‏آید.

صفات الشیعة / ترجمه توحیدى، ص: 45
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: امام محمّد باقر ، قرآن ، صفات الشیعة ، اهل بیت ، مهدی ، امام زمان ، ولی العصر ، ولی عصر ، صاحب الزمان ، صفات مومن ، صفات شیعه ،
آخرین ویرایش: چهارشنبه 9 شهریور 1390 07:53 ق.ظ