تبلیغات
ولی العصر - الكافی - مهمترین کتاب روایی شیعه

الكافی - مهمترین کتاب روایی شیعه

شنبه 5 شهریور 1390 03:00 ب.ظ

نویسنده : سروش بابائی
ارسال شده در: معرفی کتاب ،

معرفى اجمالى‏

كتاب« الكافى»، اثرى است گران‏قدر از ابو جعفر، محمد بن یعقوب كلینى رازى، از برجسته‏ ترین علماى شیعه، در آغاز قرن چهارم هجرى( متوفاى 329 ق)...

بقیه نوشته را در ادامه مطلب بخوانید.


 

معرفى اجمالى‏

كتاب« الكافى»، اثرى است گران‏قدر از ابو جعفر، محمد بن یعقوب كلینى رازى، از برجسته‏ ترین علماى شیعه، در آغاز قرن چهارم هجرى( متوفاى 329 ق)

كتاب كافى، به زبان عربى و شامل مجموعه روایات اصول و فروع دین است كه از ائمه(ع) رسیده است.

شیخ كلینى، با سفر به شهرها و روستاهاى سرزمین‏ هاى اسلامى و ارتباط با روات احادیث و دست‏یابى به اصول چهارصدگانه شیعه كه توسط یاران ائمه(ع)، نگاشته شده ‏اند و با ارتباط با نواب خاص امام زمان(عج)، مجموعه‏ اى ارزش‏مند ، اثرى گران‏بها ، كتابى معتبر و جامع به نگارش درآورده است.

كتاب كافى، از قدیمى ‏ترین و معتبرترین كتاب‏هاى روایى شیعه مى‏ باشد كه در عصر غیبت صغرى نگاشته شده است.

این كتاب، توسط یكى از برجسته ‏ترین روات و فقهاى شیعه نگاشته شده است كه تا كنون مانند آن نگاشته نشده و در طول بیش از هزار سال، پیوسته مورد توجه و عنایت خاص علما و فقهاى شیعه قرار داشته و بزرگان شیعه در منابع مهم روایى و تألیفات ارزش‏مند خود به آن استناد نموده ‏اند.

این كتاب، شامل روایات پیامبر(ص) و اهل بیت آن حضرت (ع) است كه در آن، به علوم و معارف اسلامى به بهترین شكل اشاره شده و با ترتیبى زیبا ارائه شده است و فاصله زمانى كمى با اصول معتبر و اولیه شیعه دارد و علاوه بر آن، از دقت و گزیده ‏گویى بالایى نیز برخوردار است.

شیخ مفید، در باره آن مى‏ فرماید:« الكافی هو من أجلّ كتب الشیعة و أكثرها فائدة».

شهید اول، محمد بن مكى مى‏ فرماید:« كتاب الكافی فی الحدیث الذی لم یعمل الأصحاب مثله».

فیض كاشانى، مى‏ فرماید:« الكافی أشرفها و أوثقها و أتمها و أجمعها لاشتماله على الأصول من بینها و خلوه من الفضول و شینها».

شهید ثانى، مى ‏فرماید:« الكتاب الكافی و المنهل العذب الصافی و لعمری لم ینسج على منواله و منه یعلم قدر منزلته و جلالة حاله».

علامه مجلسى، مى‏ فرماید:« أضبط الأصول و أجمعها و أحسن مؤلفات الفرقة الناجیة و أعظمها».

شیخ كلینى، این كتاب را به درخواست یكى از دوستان خود به نگارش درآورده است. وى، در مقدمه كتاب، مى ‏فرماید: « برادرم! امورى را فرموده بودید كه بر شما مشكل گشته و حقایق آنها را نمى‏ دانید، چرا كه روایات مختلفى در باره آنها وارد شده و اختلاف روایات نیز به دلیل اختلاف علل و اسباب آن است و كسى كه بتوانى با او مذاكره و مباحثه نمایى نیز در اختیار ندارى و گفته بودى دوست دارى كتابى داشته باشى كه شامل تمام علوم و معارف دین باشد و دانشجو و دانشمند نیز بتوانند به آن مراجعه نمایند و از آن، علم دین را فراگرفته و به آن عمل نمایند و آن گرفته شده از روایات صحیح از ائمه(ع) و سنت‏هاى پابرجایى باشد كه به آنها عمل مى‏ شود و واجبات الهى و سنت پیامبر(ص) به وسیله آنها عمل مى ‏شود و گفته بودى كه امیدوارى به یارى و توفیق خداوند این كتاب وسیله ‏اى گردد براى مراجعه دیگر برادران و پیروان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و موجب راهنمایى آنها گردد...

و خدا را شكر كه نگارش كتابى را كه درخواست نموده بودید آسان ساخت و امیدوارم كه همان‏گونه باشد كه انتظار داشتید و اگر كوتاهى در آن باشد، در خیرخواهى خود هیچ كوتاهى نكرده ‏ام، چرا كه نیت خیر براى برادران دینى و اهل مذهب حق واجب است. به امید آنكه ما نیز در ثواب كسانى كه آن را فراگرفته و به آن عمل مى‏ كنند، در این زمان تا پایان دنیا شریك باشیم.»

ساختار

كتاب كافى شامل بیش از 16 هزار روایت است كه این تعداد روایت از تمام روایات صحاح سته نیز بیشتر است. روایات كافى را مى ‏توان به‏ طور كلى در سه بخش اعتقادات، احكام و اخلاق جاى داد.

گزارش محتوا

فهرست كلى مطالبى كه در كتاب كافى مطرح شده است عبارت است از: كتاب العقل و الجهل، كتاب فضل العلم، كتاب التوحید، كتاب الحجة، كتاب الایمان و الكفر، كتاب الدعاء، كتاب فضل القرآن، كتاب العشرة، كتاب الطهارة، كتاب الحیض، كتاب الجنائز، كتاب الصلاة، كتاب الزكاة، كتاب الصیام، كتاب الحج، كتاب الجهاد، كتاب المعیشة، كتاب النكاح، كتاب العقیقة، كتاب الطلاق، كتاب العتق و التدبیر و الكتابة، كتاب الصید، كتاب الذبائح، كتاب الاطعمة، كتاب الاشربة، باب الغناء، باب النرد و الشطرنج، كتاب الزى و التجمل و المروءة، كتاب الدواجن، كتاب الوصایا، كتاب المواریث، كتاب الحدود، كتاب الدیات، كتاب الشهادات، كتاب القضاء و الاحكام، كتاب الایمان و النذور و الكفارات، كتاب الروضة مشتمل بر صحیفة على بن الحسین( ع) و كلامه فى الزهد، خطبة لامیر المؤمنین( ع) و هى خطبة الوسیلة، خطبة الطالوتیة، حدیث ابى عبد الله( ع) مع المنصور فى موكبه و...

ویژگى ‏هاى كتاب كافى:

1. از ویژگى ‏هاى مهم این كتاب، هم ‏عصر بودن مؤلف آن با سفراى امام زمان(عج) و دست‏رسى داشتن وى به آنها است. خصوصا كه سفراى آن حضرت، در شهر بغداد بودند و كلینى نیز در آن شهر بوده و سال وفات وى مصادف با سال وفات آخرین سفیر امام عصر ارواحنا له الفداء، على بن محمد سمرى بوده است.

2. مؤلف، در این كتاب، مقید به ذكر كل سند تا امام معصوم( ع) است و این خود ارزش و اعتبار خاصى را به روایات كتاب مى ‏دهد.

3. در این كتاب، روایات، به ترتیب اعتبار آورده شده ‏اند و روایات اول هر باب، از جهت سند و اعتبار از درجه بالاترى برخوردارند.

4. این كتاب، شامل تمام علوم و معارف اسلامى است كه از اهل بیت(ع) روایت شده و به دست مؤلف آن رسیده و شامل اكثر مباحث عقیدتى و فقهى است.

ترجمه فارسى:

1. تحفه الاولیاء، نوشته محمد على بن حاج محمد حسن اردكانى.

2. الصافی، شرح اصول كافى و شرح فروع كافى، نوشته شیخ خلیل بن غازى قزوینى.
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: الکافی ، کافی ، اصول کافی ، فروع ، روضه کافی ، معرفی الکافی ، معرفی کتاب کافی ،
آخرین ویرایش: چهارشنبه 9 شهریور 1390 07:53 ق.ظ